Skip to main content

Nie można zaprzeczyć, że WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią strony internetowej. Każda osoba, która zakładała lub planuje założyć własną stronę internetową na pewno zna tę nazwę. Początki WordPressa sięgają już 2002 roku i przez ten czas to otwarte oprogramowanie znacznie się zmieniło. Pierwotnie wykorzystywano je tylko do budowania blogów, które dwadzieścia lat temu były mega popularne. Obecnie daje o wiele szersze możliwości i jest jednym z podstawowych narzędzi do budowania stron www. A wybór tej właściwej wymaga podjęcia wielu decyzji.

Korzystanie z WordPressa jest zdecydowaną zaletą, ponieważ można bardzo łatwo dopasować stronę do swoich potrzeb. Można dokonywać zmian w kodzie strony i idealnie dopasować witrynę pod kątem swoich oczekiwań. Cały czas wprowadzane są aktualizacje i poprawki, które mają na celu poprawę funkcjonowania WordPressa i uszczelnienie systemu. Niezwykle rzadko notuje się problemy z tym CMS-em. Poznaj zalety i wady korzystania z tego rozwiązania i przekonaj się samodzielnie, co może zaoferować platforma WordPress. 

System WordPress wyróżnia się prostą obsługą

WordPress to dobry wybór na start. Obsługa takiej strony od zaplecza jest bardzo łatwa. Nawet osoby, które wcześniej nie korzystały z tego systemu, a nawet nigdy nie miały własnej strony internetowej, poradzą sobie z dodawaniem treści, motywów i wtyczek. WordPress nie wymaga znajomości kodowania. Całkowicie wystarczy podstawowa znajomość HTML i CSS.   

Świetnie sprawdza się u użytkowników urządzeń mobilnych, jak i komputerów. Możliwa jest też profesjonalna rozbudowa, dlatego można powiedzieć, że WordPress to platforma dla osób, które chcą mieć własny kąt w Internecie, ale też do tworzenia stron firmowych. 

Łatwe przejście z innych platform na WordPressa

Również pod kątem współpracy z agencją WordPress jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli planujecie zmianę agencji. W przypadku WordPressa każdy programista oraz każdy spec od SEO będzie doskonale wiedział, jak działa ten system, co należy poprawić, gdzie najlepiej zainwestować siły – dzięki temu od razu po oddaniu strony w nowe ręce będzie można przystąpić do działania, zamiast poświęcać 2 tygodnie lub miesiąc na uczenie się nowego systemu CMS. Dla agencji to łatwiejsze działanie, dla klienta potencjalnie szybsze efekty. 

Z powodzeniem można tylko wypróbować działanie strony na standardowym serwerze czy darmowej domenie pod adresem WordPressa. A później przenieść się na własną domenę lub inny hosting, jeśli będzie nam potrzebna profesjonalna witryna. Prostota funkcji, jakie oferuje system zarządzania treścią WordPress jest jedną z jego największych zalet. Mimo intuicyjnej obsługi WordPress ma rozbudowane możliwości. Także pozycjonowanie WordPressa jest o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne niż na przykład stron stworzonych na Bloggerze. 

Funkcjonalność twojej strony może być dopasowana indywidualnie

Już darmowe szablony WordPress umożliwiają dopasowanie wyglądu strony, do naszych oczekiwań. Stronę można rozbudować z pomocą programisty lub użyć gotowych modułów. Dodając kilka wtyczek, można całkowicie zmienić wygląd i funkcjonalność strony. Samo zaimplementowanie modułów jest bardzo łatwe i każda osoba sobie z tym poradzi. Także motywy WordPress można samodzielnie dodać bez problemów. Nie potrzebna jest zaawansowana znajomość CSS i HTML, ponieważ wiele wtyczek dostępnych jest za darmo. A jeżeli szukamy bardziej profesjonalnych lub specjalistycznych rozwiązań, można wykorzystać wtyczki komercyjne.

Dzięki takim dodatkom można rozbudować stronę. Przykładowo strony tworzone dla firm mogą posiadać osobne zakładki ofertowe lub nawet część z dedykowanym blogiem, a nawet prężnie działający sklep internetowy. Już dawno przestała to być platforma tylko do blogowania. Dzisiaj można na bazie WordPress CMS stworzyć profesjonalną i ciekawą dla odbiorców stronę internetową. 

WordPress posiada kilkanaście tysięcy wtyczek dostępnych za darmo lub odpłatnie. Dlatego można powiedzieć, że możliwość edycji strony pod każdym kątem jest ogromna. A jeśli niestety wtyczki gotowe nie będą pasowały do naszej koncepcji, można bez trudu zamówić indywidualne rozwiązanie. 

Open source – wada czy zaleta?

W internecie słyszy się dużo opinii o tym, że otwartość kodu WordPressa oraz jego popularność to wada, ponieważ jest najbardziej podatny na włamania. Jest to dokładnie taka sama prawda, jak fakt, że najbardziej podatnym na włamania systemem operacyjnym jest Microsoft Windows. To jednak nie sprawia, że ludzie masowo przechodzą na korzystanie z Linuxa. Rada tutaj jest prosta i polega na odpowiednim zabezpieczeniu serwera oraz strony.

Aby odpowiednio zabezpieczyć stronę, po pierwsze wybierz dobry serwer, na którym będzie stać strona. Po drugie zainstaluj odpowiednie wtyczki, jak chociażby Wordfence. 

Przy zabezpieczeniu strony ważny jest też dobór wtyczek. Jako system otwarty WordPress ma gigantyczną bazę wtyczek i czasem nie wiadomo, które są bezpieczne, a które szkodliwe lub przynajmniej niepotrzebne. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest edukacja – sprawdzanie recenzji w internecie, przeglądanie list „top 7 wtyczek do WordPress” itp. 

Społeczność może podpowiedzieć, o co warto rozszerzyć stronę, aby lepiej chronić jej zawartość, bazując na swoim doświadczeniu. Wśród tysięcy wtyczek dostępnych na swojej stronie zawsze zadbaj o to, aby wykorzystane były te aktualne i bezpieczne.

W każdym z tych przypadków agencja reklamowa oraz programista mogą pomóc w wyborze serwera i niezbędnych wtyczek. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej wiedzy z zakresu programowania.

WordPress: wady, zalety i rozwiązania

Ciągła aktualizacja i wsparcie techniczne

System WordPress jest również stale aktulizowany. Wprowadzane są kolejne poprawki zabezpieczeń, dziury są łatane, a wtyczki i skórki poprawiane. Należy tutaj pamiętać o regularnej aktualizacji systemu oraz wtyczek na serwerze, aby posiadać jak najnowsze wersje CMS. W obecnych czasach jest to krok niezbędny i nie różni się niczym od aktualizowania systemu operacyjnego, telefonu komórkowego czy choćby bazy wirusów w oprogramowaniu antywirusowym.

Choć WordPress jest bezpłatny zapewnia wsparcie techniczne i dostęp do aktualizacji, które poprawiają wydajność strony. Znajomość HTML i CSS znacznie może ułatwić obsługę strony, ale sam WordPress może nas pokierować, aby dokonać odpowiednich zmian dostępnych na swojej stronie domowej.

A nawet przypomina o darmowych aktualizacjach systemu, które są niezbędne, aby poprawić np. kwestie bezpieczeństwa. W ramach aktualizacji pewna funkcjonalność może być dodana, która będzie nam potrzebna w przyszłości. Jednak warto również pamiętać, że brak regularnych aktualizacji wpływa niekorzystnie na wydajność. Chociaż nie każde odświeżenie motywu, wtyczek czy innych elementów strony jest niezbędne, nie można zapominać zapewnieniu płynnego działania strony www. 

Unikalny wygląd Twojej strony

Można pomyśleć, że fakt posiadania dużej bazy darmowych szablonów jest jednocześnie wadą i zaletą. Zaletą, ponieważ można łatwo znaleźć skórkę dla siebie, natomiast wadą, ponieważ jest duża szansa na to, że tej samej skórki będzie używało wiele innych stron. Na to również jest rada i rozwiązanie, którego nie znajdziemy w takiej skali w żadnym innym systemie CMS.

WordPress dzięki swojej otwartości pozwala na bardzo łatwe tworzenie spersonalizowanych szablonów. Każda strona główna, jak i podstrona może wyglądać unikatowo. Jeśli chcemy mieć profesjonalną i unikalną stronę, rady są dwie – można zakupić gotowy motyw na jednym z portali sprzedających takie skórki (np. Envato) albo zgłosić się do programisty, aby przygotował motyw tylko dla nas. A ponieważ WordPress jest tak popularny, znalezienie programisty do tego zadania nie będzie trudne, zwłaszcza w porównaniu z systemami CMS jak Drupal czy Joomla, Yoast lub inne bardziej egzotyczne. 

Wady i zalety popularnego systemu w pigułce

Podsumowując, można powiedzieć, że korzystanie z WordPressa ma zalety i wady. Jednak jak z każdym rozwiązaniem tego typu, to użytkownik decyduje czy ta platforma będzie dla niego najlepsza. Wady i zalety strony mogą być dla każdej osoby inne. Już sama kwestia czy usługa jest płatna, czy nie, może być dla kogoś wadą, a dla innej osoby zaletą.

Jako system zarządzania treścią jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Dzięki niemu dużo łatwiej obsłużyć stronę pod kątem programistycznym czy pracować nad SEO. Panel administracyjny jest intuicyjny, a dostęp do niego, można bezpieczenie przekazać agencji obsługującej stronę. Łatwa będzie też modyfikacja i optymalizacja samej strony, gdy nadejdzie potrzeba wprowadzenia usprawnień.

Do tego popularnego systemu CMS przekonali się zarówno początkujący użytkownicy, jak i profesjonaliści. Przy zachowaniu podstawowych praktyk bezpieczeństwa WordPress da nam pole do popisu znacznie większe niż jakikolwiek inny system CMS. Niezależnie od naszych potrzeb to rozwiązaniem sprawdzi się do zbudowania profesjonalnej strony, odpowiadającej każdemu odbiorcy.