Skip to main content

Nie można zaprzeczyć, że WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią strony internetowej. Początku WordPressa sięgają już 2002 roku. Pierwotnie wykorzystywano go tylko do budowania blogów. Obecnie daje o wiele szersze możliwości.

Korzystanie z WordPressa jest zdecydowaną zaletą, ponieważ można bardzo łatwo dopasować stronę do swoich potrzeb. Można dokonywać zmian w kodzie strony i idealnie dopasować witrynę pod kątem swoich oczekiwań. Cały czas wprowadzane są aktualizacje i poprawki, które mają na celu poprawę funkcjonowania WordPressa i uszczelnienie systemu. Niezwykle rzadko notuje się problemy z tym CMS-em.

Prostota obsługi

Z powodzeniem można wypróbować działanie strony na standardowym serwerze czy darmowej domenie pod adresem WordPressa. Później nie będzie problemu z przeniesieniem się na własną domenę czy inny hosting, jeśli okaże się, że nasza strona tego potrzebuje. Także pozycjonowanie WordPressa jest o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne niż na przykład stron stworzonych na Bloggerze.

Darmowe szablony WordPress umożliwiają dopasowanie wyglądu strony, do naszych oczekiwań. Stronę można rozbudować z pomocą programisty lub użyć gotowych modułów. Dodając kilka wtyczek, można całkowicie zmienić wygląd i funkcjonalność strony. Dostępne są zarówno darmowe, jak i komercyjne rozszerzenia. Samo zaimplementowanie modułów jest bardzo łatwe i każda osoba sobie z tym poradzi. Także motywy WordPress można samodzielnie dodać bez problemów.

Dzięki takim dodatkom można rozbudować stronę. Przykładowo strony tworzone dla firm mogą posiadać osobne zakładki ofertowe lub nawet część z dedykowanym blogiem, a nawet sklep internetowy. Już dawno przestała to być platforma tylko do blogowania. Dzisiaj można na bazie WordPress CMS stworzyć profesjonalną i ciekawą dla odbiorców stronę internetową.

Sama obsługa takiej strony od zaplecza jest bardzo łatwa. Nawet osoby, które wcześniej nie korzystały z tego systemu, a nawet nigdy nie miały własnej strony internetowej, poradzą sobie z dodawaniem treści.

Open source – wada czy zaleta

W internecie słyszy się dużo opinii o tym, że otwartość kodu WordPressa oraz jego popularność to wada, ponieważ jest najbardziej podatny na włamania. Jest to dokładnie taka sama prawda, jak fakt, że najbardziej podatnym na włamania systemem operacyjnym jest Microsoft Windows. To jednak nie sprawia, że ludzie masowo przechodzą na korzystanie z Linuxa. Rada tutaj jest prosta i polega na odpowiednim zabezpieczeniu serwera oraz strony.

Aby odpowiednio zabezpieczyć stronę, po pierwsze wybierz dobry serwer, na którym stać będzie strona, po drugie zainstaluj odpowiednie wtyczki, jak chociażby Wordfence. W każdym z tych przypadków agencja reklamowa oraz programista mogą pomóc w wyborze serwera i niezbędnych wtyczek. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, zapraszamy do kontaktu.

Przy zabezpieczeniu strony ważny jest też dobór wtyczek. Jako system otwarty WordPress posiada gigantyczną bazę wtyczek i czasem nie wiadomo, które są bezpieczne, a które szkodliwe lub przynajmniej niepotrzebne. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest edukacja – sprawdzanie recenzji w internecie, przeglądanie list „top 7 wtyczek do wordpress” itp.

Oczywiście nie każdy ma na to czas, ale tutaj ponownie sprawdzi się pomoc agencji, której zadaniem jest aktualizacja wiedzy na temat wtyczek, bezpieczeństwa oraz ważności.

Ciągła aktualizacja

System WordPress jest również stale aktualizowany. Wprowadzane są kolejne poprawki zabezpieczeń, dziury są łatane, a wtyczki i skórki poprawiane. Należy tutaj pamiętać o regularnej aktualizacji systemu oraz wtyczek na serwerze, aby posiadać jak najnowsze wersje CMS. W obecnych czasach jest to krok niezbędny i nie różni się niczym od aktualizowania systemu operacyjnego, telefonu komórkowego czy choćby bazy wirusów w oprogramowaniu antywirusowym.

WordPress: wady, zalety i rozwiązania

Unikalność

Można pomyśleć, że fakt posiadania dużej bazy darmowych szablonów jest jednocześnie wadą i zaletą. Zaletą, ponieważ można łatwo znaleźć skórkę dla siebie, natomiast wadą, ponieważ jest duża szansa na to, że tej samej skórki będzie używało wiele innych stron. Na to również jest rada i rozwiązanie, którego nie znajdziemy w takiej skali w żadnym innym systemie CMS.

WordPress dzięki swojej otwartości pozwala na bardzo łatwe tworzenie spersonalizowanych szablonów. Jeśli chcemy mieć profesjonalną i unikalną stronę, rady są dwie – można zakupić gotowy motyw na jednym z portali sprzedających takie skórki (np. Envato) albo zgłosić się do programisty, aby przygotował motyw tylko dla nas. A ponieważ WordPress jest tak popularny, znalezienie programisty do tego zadania nie będzie trudne, zwłaszcza w porównaniu z systemami CMS jak Drupal, Joomla lub inne bardziej egzotyczne.

Łatwe przejście

Również pod kątem współpracy z agencją WordPress jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli planujecie zmianę agencji. W przypadku WordPressa każdy programista oraz każdy spec od SEO będzie doskonale wiedział, jak działa ten system, co należy poprawić, gdzie najlepiej zainwestować siły – dzięki temu od razu po oddaniu strony w nowe ręce będzie można przystąpić do działania, zamiast poświęcać 2 tygodnie lub miesiąc na uczenie się nowego systemu CMS. Dla agencji to łatwiejsze działanie, dla klienta potencjalnie szybsze efekty.

Wada czy zaleta?

Podsumowując, można powiedzieć, że korzystanie z WordPressa ma więcej zalet niż wad, a w zasadzie główną wadę tego systemu można poniekąd uznać też za zaletę. Dzięki niej dużo łatwiej obsłużyć stronę pod kątem programistycznym, SEO, a także pod kątem zmiany osoby lub agencji obsługującej stronę.

Przy zachowaniu podstawowych praktyk bezpieczeństwa WordPress da nam pole do popisu znacznie większe niż jakikolwiek inny system CMS. Niezależnie od naszych potrzeb to rozwiązaniem sprawdzi się do zbudowania profesjonalnej strony, odpowiadającej każdemu odbiorcy.