Skip to main content

Zakończenie każdego roku wiąże się z szeregiem podsumowań. Jednym z nich jest podsumowanie wyszukiwarki Google, które omawia, jakie wyniki wyszukiwaliśmy najczęściej, jakie frazy zyskiwały na popularności i jakie pytania nas najbardziej nurtowały w 2022 roku. Dzięki raportowi Google możemy się dowiedzieć, czego szukali Polacy, ale i jakie były światowe trendy w wynikach wyszukiwania. Podsumowanie można też podzielić na różne dziedziny, dzięki czemu dowiemy się między innymi, jakie filmy i seriale były najbardziej popularne, czy też w co warto inwestować. O co najczęściej pytaliśmy Google?

Czego szukali Polacy w Google? Wśród najczęściej wyszukiwanych haseł w Google panuje polityka

Każdego roku na świecie dochodzi do zdarzeń, które mocno odbijają się na różnych dziedzinach naszego życia. W tym roku doszło do zdarzeń, których prawdopodobnie nikt się nie spodziewał. Za naszą wschodnią granicą doszło do konfliktu zbrojnego, który zdominował również wyniki wyszukiwania w Google. Polacy szukali najczęściej informacji o tym, co się dzieje w Ukrainie.

Wśród najczęściej pojawiających się haseł pojawiały się słowa kluczowe takie jak: Ukraina, wojna w Ukrainie, Wołodymyr Zełenski czy Rosja oraz Władimir Putin. A nawet internauci wpisywali hasła pytające o jodek potasu. Nie ma w tym nic dziwnego, że Polacy pytali Google o takie i pokrewne hasła, ponieważ sytuacja na wschodzie bardzo mocno odbiła się również na sytuacji gospodarczej innych krajów w Europie, w tym w Polsce. Na szczycie listy znalazły się po prostu hasła, które miały nam pomóc zrozumieć, co się dzieje i jak chronić siebie oraz rodzinę przed niespodziewanymi zdarzeniami.

Inne najszybciej zyskujące na popularności zapytania, które wpisywali Polacy w 2022

Nie da się zaprzeczyć, że tematy związane z wojną i jej skutkami gospodarczymi interesowały najbardziej Polaków w roku 2022. Po pierwsze wiele osób bardzo często sprawdzało informacje, które podawały najnowsze raporty z pola walk, ale i przedstawiały sytuację gospodarczą. Po drugie często wyszukiwane były informacje związane z sytuacją Polski związaną między innymi z embargo nałożonym na różne produkty pochodzące z Rosji w tym węgiel i dostawy gazu. Ale też wśród haseł, jakie najbardziej interesowały Polaków w 2022, pojawia się Polska Grupa Górnicza. W tym roku po raz pierwszy groziły nam braki w dostawach węgla, który jest najpowszechniejszym materiałem opałowym, ale i jest niezbędny w procesie produkcji energii elektrycznej.

O co można pytać w wyszukiwarce Google?

Najczęściej wyszukiwane frazy mogą być banalne. Niektóre hasła, które były popularne wśród użytkowników wyszukiwarki, mogą nas nawet zaskoczyć. Klasykiem jest szukanie przepisów kulinarnych, np. ile czasu gotuje się jajka. Jednak 2022 rok w Polsce był nawet bardziej interesujący. I warto tutaj pamiętać, że szukaliśmy nie tylko klasycznie wpisując słowa, aby Google przedstawiło nam wyniki, ale i korzystając z obiektywu Google, aby pokazał nam, na co właściwie patrzymy.

W zestawieniu pojawiają się też takie frazy jak:

 • Jak suszyć grzyby w piekarniku?
 • Gdzie kupić test na covid?
 • Kim jest Lanberry piosenkarka?
 • Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?
 • Jak sprawdzić, czy telewizor ma dvb-t2?
 • Czy pasikonik ma narząd słuchu?

Można więc powiedzieć, że szukaliśmy odpowiedzi na różne tematy, a firma Google zawsze znajdzie to, czego potrzebują użytkownicy jej wyszukiwarki.

Najczęściej wyszukiwane filmy i seriale przez Polaków

W polskim show-businessie i za granicą wiele się działo w 2022 roku. Można wymienić wiele skandali, które śledzili Polacy, ale bez wątpienia najczęściej wyszukiwane w polskim Google były trzy osoby: Rafalala, Will Smith i Amber Heard. Wydarzenia z udziałem tych osób były śledzone przez tysiące osób. A sama rozprawa między Amber Heard i Johnnym Deppem była wydarzeniem roku w Stanach Zjednoczonych.

Jednak branża rozrywkowa to nie tylko skandale z udziałem gwiazd, ale przede wszystkim filmy i seriale. Nie da się zaprzeczyć, że chodzenie do kina czy oglądanie popularnych seriali na platformach streamingowych jest ulubioną rozrywką Polaków. Odbija się to też na wynikach wyszukiwania. Rodzime produkcje były tak samo chętnie wyszukiwane jak zagraniczne seriale w wyszukiwarce.

Jakie filmy i seriale były najczęściej wyszukiwane?

Filmy:

 1. „Jak pokochałam gangstera?”
 2. „Furioza”
 3. „Oszust z Tindera”
 4. „Gierek”
 5. „Batman”

Seriale:

 1. „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”
 2. „Wielka Woda”
 3. „Sandman”
 4. „Zranione ptaki”
 5. „Stranger Things 4”

Z wyników wyszukiwania ewidentnie widać, że największą popularnością w Polsce cieszą się produkcje zamieszczone na platformie Netflix. A także produkcje, które wchodzą na kinowe ekrany. Zainteresowanie rozrywką i kulturą nie ogranicza się jednak do oglądania telewizji.

Szukaliśmy też odpowiedzi między innymi na pytanie, gdzie wyjechać na urlop i co zwiedzić w Polsce i na świecie.

Jak wyglądał rok 2022 w wyszukiwarce globalnie?

Wśród najszybciej zyskujących popularność wyników wyszukiwania na świecie można wymienić…

„Wordle”. Ta z pozoru prosta gra, która polega na zgadywaniu słów, szybko zyskała na popularności. Głównie dlatego, że grać może w nią każdy, ale dużo osób szukało gotowych wyników w Internecie, aby ułatwić sobie rozgrywkę.

Na świecie również to, co się dzieje w Ukrainie, było śledzone przez miliony osób, a więc i hasła związane z tymi wydarzeniami, m.in.: kiedy koniec wojny w Ukrainie, były często wyszukiwane. Również Królowa Elżbieta II i jej niespodziewana śmierć były wiele razy googlowane. Także sport odegrał dużą rolę w światowych wynikach wyszukiwania. Wśród najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę haseł można wymienić m.in.: Puchar Świata, Indie vs Anglia czy Indian Premier League. A oprócz nich również najnowszy iPhone 14, co nie budzi sensacji, ponieważ każda premiera nowego produktu od Apple jest pilnie śledzona przez miliony osób na całym świecie.

Na świecie w Google 2022 królowała też rozrywka

Zaskoczeniem może być jednak postać Jeffreya Dahmera. Co robi seryjny morderca w wynikach wyszukiwania Google? Pojawił się w nich za sprawą serialu platformy Netflix: „Dahmer – Monster: the Jeffrey Dahmer story”. Gdyby nie dreszczowiec wypuszczony na tej platformie, ta postać nie byłaby w czołówce wyników wyszukiwania. Można więc powiedzieć, że Netflix i ogólnie branża rozrywkowa produkująca filmy i seriale mają ogromny wpływ na to, czego później szukamy w Google.

Co oglądał świat? Rozrywa w kinie i przed telewizorem. Ciekawy może być fakt, że seriale i filmy często wyszukiwane w Polsce niekoniecznie były powszechnie wyszukiwane globalnie. Można nawet porównać wyszukiwania światowe do polskich, aby zobaczyć różnice. Widoczne są one gołym okiem. Na pierwszym miejscu znalazł się najnowszy „Thor”, a w Google trend pojawił się również serial „Euphoria”.

Filmy:

 1. „Thor: Miłość i grom”
 2. „Black Adam”
 3. „Top Gun: Maverick”
 4. „Batman”
 5. „Nasze magiczne Encanto”

Seriale:

 1. „Euphoria”
 2. „Ród Smoka”
 3. „Moon Knight”
 4. „Obserwator”
 5. „Kim jest Anna?”

Również tutaj widać, że wyszukiwania światowe są zdominowane przez produkcje Netflixa oraz kinowe hity. A wśród najczęściej wyszukiwanych osób pokazują się właśnie gwiazdy wspomnianych produkcji. Widać, że kultura oglądania seriali wpłynęła wyraźnie na wyniki wyszukiwania.