Skip to main content

Nowości wprowadzonych przez firmę Google jest tak dużo, że sama firma postanowiła o nich opowiedzieć na odrębnej konferencji Search On 2022. To właśnie podczas niej dowiedzieliśmy się, jakie zmiany zostaną wprowadzone priorytetowo oraz jakie aktualizacje nas czekają w niedalekiej przyszłości. Jedną z nowości, która została przedstawiona podczas konferencji, jest opcja multisearch, dzięki której będzie można wyszukiwać materiały przy użyciu kilku atrybutów jednocześnie. Jakie inne nowości na nas czekają? Zmiany obejmują przede wszystkim wyszukiwania w wyszukiwarce Google, mapy Google oraz tłumacza Google. Co warto o nich wiedzieć?

Nowe możliwości aplikacji Google Obiektyw

Aplikacja obiektyw Google, ale też wyszukiwanie za pomocą grafiki w wynikach wyszukiwania stały się niezbędnym narzędziem, z którego codziennie korzystają tysiące użytkowników Google. Do tej pory opcja wyszukiwania zdjęciem oznaczała po prostu wyszukiwanie takiego samego zdjęcia lub obiektu, który jest na zdjęciu. A jeśli był na nim tekst, mógł on zostać wyszukany osobno. Jednak nowość wprowadzona przez Google umożliwi nam szukanie jednocześnie za pomocą tekstu i obrazu, co pozwoli zaprezentować jeszcze lepiej dostosowane wyniki wyszukiwania. Wprowadzenie takiej opcji ma ułatwić wyszukiwanie, ale też będzie bardzo pomocne przy korzystaniu z opcji tłumaczenia tekstu wprost z poziomu aparatu. W ten sposób nie trzeba korzystać z innej aplikacji niż tłumacz, bo za pomocą aparatu otrzymamy pożądane informacje.

Dzięki technologii Generative Adversarial Networks (GANs) będzie można tłumaczyć nie tylko tekst zamieszczony na przykład w książce czy na etykietach produktów, ale też na przykład tekst, który znajduje się na kolorowych ubraniach. Nowe opcje pozwolą nam tłumaczyć hasła zamieszczane na koszulkach, ale będą też pomocne, gdy na zdjęciu dużo się dzieje i trzeba wyłuskać sam tekst.

Google wprowadza ulepszenie tej opcji na urządzeniach mobilnych, ponieważ do tłumaczenia tekstu zamieszczonego na obrazach Google obiektyw jest wykorzystywany przeszło miliard razy w ponad 100 językach. Tak częste wykorzystywanie tej funkcji sprawiło, że firma Google postanowiła ją ulepszyć, aby jej użytkownicy byli bardziej zadowoleni z lepiej dopasowanych wyników wyszukiwania.

Nowości w Google to też aktualizacja tłumaczeń

Przez lata automatyczne tłumaczenia nie były idealnie dopasowane albo po prostu brzmiały bardzo sztucznie. Jednak obecnie tłumacz Google naprawdę świetnie sobie radzi z tłumaczeniami zarówno oficjalnych pism, jak i slangu. A także przetłumaczy treści z pliku oraz z wyświetlanego obrazu. Jednak poprawianie działania tłumaczenia prosto z widoku kamery jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z tłumaczeń na żywo albo po prostu lubią korzystać z funkcji obiektywu, wykorzystując funkcję tłumacza.

Będzie możliwe nie tylko tłumaczenie zrzutów ekranu, obrazów, zdjęć czy bezpośrednio z widoku kamery, ale będzie można po prostu zanucić fragment piosenki i również to zostanie przetłumaczone. Google chce udostępnić tę nową funkcję, ponieważ samo użytkowanie produktów mobilnych za pośrednictwem głosu stało się normą.

Udoskonalenie funkcji tłumacza, w tym tłumaczenia na żywo, jest też bardzo potrzebne. Choć większość osób na świecie posługuje się co najmniej dwoma językami, to wykorzystanie automatycznego tłumacza do komunikacji międzynarodowej nadal jest potrzebne. Wykorzystywać takiego tłumacza możemy w domu, w pracy czy podróżując do innych krajów.

Google Maps dostały nowe funkcje

Korzystanie z Google Maps jest bardzo proste, a jednocześnie możemy dzięki nim sprawdzić nie tylko drogę między dwoma punktami docelowymi, ale też zobaczyć krajobraz, ciekawe miejsca, które warto odwiedzić, czy zupełnie nowe lokalizacje, które są polecane przez lokalnych mieszkańców. Jednak mapy Google cały czas się zmieniają i mechanizm ich działania jest regularnie aktualizowany, aby jeszcze lepiej można było poznać okolicę.

Nowości, które zostaną wprowadzone w mapach Google, to między innymi pokazanie najpopularniejszych miejsc na całym świecie w widoku z góry oraz modeli budynków w widoku z lotu ptaka. Dzięki temu będzie można przeglądać znane miejsca w widoku 3D. Mapy mają działać na urządzeniach z Androidem i na urządzeniach z iOS.

Umożliwi to nam jeszcze lepsze rozeznanie się w tym, jak wygląda okolica i co warto zwiedzić. Na ten moment lista lokalizacji opracowanych w ten sposób w Polsce nie jest zbyt wielka. Jednak można liczyć na to, że w przyszłości pojawi się jeszcze więcej miejsc, które będą dostępne w tym nowym widoku. Na samym początku w ten sposób mają zostać zmapowane między innymi: zamek królewski w Warszawie, pałac Kultury i Nauki czy Centrum Nauki Kopernik. A zatem punkty, które zobaczymy w Warszawie i które są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z Polski i z zagranicy.

Co ciekawe, mają być dodane również informacje o stacjach ładowania dla pojazdów elektrycznych, jak i jeszcze bardziej szczegółowe wytyczne dla tras. Zostaniemy poinformowani, czy dane miejsce ma stację szybkiego ładowania dla aut elektrycznych, ale też czy wybrana trasa jest energooszczędna albo ogólnie ekonomiczna. W ten sposób każdy kierowca może dostosować wybraną trasę do swoich potrzeb albo specyfikacji samochodu, z którego korzysta. Zdecydowanie jest to krok w przyszłość.

Live View – poprawione narzędzie wyszukiwania w czasie rzeczywistym

Najwięcej nowości zostanie wprowadzonych dla anglojęzycznych użytkowników korzystających z usług Google na terenie Stanów Zjednoczonych. Między innymi zostanie wprowadzone jeszcze lepsze rozumienie pytań dotyczących lokalizacji, przykładowo „najlepsze miasta dla rodzin”. Odpowiedzi na zapytania związane z lokalizacją mają być jeszcze bardziej konkretne i bazować na rzeczywistych opiniach innych użytkowników.

Do funkcji Live View zostanie dodana również wyszukiwarka. Na początek będzie można z niej korzystać w miastach takich jak Nowy Jork, San Francisco, Tokio, Paryż i Londyn. Dzięki tej opcji będzie można wyszukiwać kawiarnie, restauracje, sklepy, a nawet bankomaty i inne punkty bezpośrednio w trybie widoku AR. Spoglądając na najbliższą okolicę przez obiektyw, będzie można uzyskać bardzo dużo różnych wskazówek, co pomoże nam szybciej znaleźć punkt, w którym jesteśmy albo którym będziemy zainteresowani. Albo też zweryfikować, czy miejsce, do którego chcemy pójść, rzeczywiście jest warte odwiedzenia.

Co prawda na ten moment z udoskonalenia tej funkcji największe korzyści zyskają osoby, które często załatwiają sprawunki na mieście czy lubią podróżować w nieznane. Jednak patrząc na to z szerszej perspektywy, pozwoli ona również prezentować swoje punkty usługowe i handlowe przedsiębiorcom w jeszcze bardziej atrakcyjny sposób. Podgląd wizualny może zarówno zachęcić, jak i zniechęcić potencjalnego użytkownika. Udostępnienie większej liczbie regionów opcji Live View będzie korzystne zarówno dla wielu branż, jak i dla zwyczajnych ludzi.