Skip to main content

TikTok to aplikacja, która szybko zdobyła popularność, zastępując mniej popularne Musical.ly. Od roku 2016 prężnie się rozwija i jest groźną konkurencją choćby dla Instagrama. Z TikToka korzysta już ponad 500 milionów użytkowników. Dużo mówi się o tym, że to domena młodzieży i faktycznie można zauważyć, że kont prowadzonych przez nastolatków jest najwięcej. Dwie trzecie społeczności stanowią osoby w wieku 13-15 lat. Użytkownicy pełnoletni to zaledwie 2 proc. wszystkich użytkowników. Czym jest TikTok i jak się na nim wybić?

Charekterystyka TikToka

Już kilka miesięcy po przejęciu Musical.ly przez ByteDance – właściciela TikToka – głośno mówiło się, że ta aplikacja zastąpi wszystkie inne media społecznościowe. Do całkowitego zastąpienia, którego się spodziewano, nie doszło. Nastąpiło jednak włączenie TikToka do palety swoich mediów społecznościowych przez wiele osób prowadzących do tej pory duże konta na Instagramie czy YouTubie. Teraz, oprócz YT i IG, korzystają również z TikToka i uważają tę aplikację za ważne medium komunikacji. Okazało się ponadto, że nagrywanie krótkich filmików jest prostsze niż planowanie 20-minutowego odcinka na YouTube. W tej aplikacji znajdziesz nieskomplikowany kontent, który ma oglądającym dostarczać głównie rozrywki. Treści są zróżnicowane, od filmików pokazujących słodkie zwierzęta, przez przepisy kulinarne, aż po materiały polityczne. Dlatego warto skupić się na swojej mocnej stronie i ją właśnie pokazać na TikToku. Żeby wyróżnić się wśród pół miliarda innych kont trzeba mieć plan.

1. Bądź innowacyjny

Znalezienie niszy i bycie prekursorem zawsze się opłaca. Jak na TikToku zrobić coś bardziej innowacyjnego niż inni? Wbrew pozorom nie musi być to trudne. Zamiast kopiować pomysł od innych zrób coś samodzielnie. Pokaż swoją kreatywność i popisz się umiejętnościami. Może masz niestandardowe hobby, które warto pokazać? Zamiast iść w ślady innych, wyznacz swoją ścieżkę. Przez wciąż obecną pandemię zostaliśmy zamknięci w domach, a więc nie odbyły się wydarzenia takie, jak koncerty czy premiery kinowe. Wcześniej śledząc wydarzenia i robiąc z nich relacje, można było stać się trendy. A teraz? W obecnej sytuacji interesujące okazują się tiktoki pokazujące jak spędzać czas w domu i się nie nudzić. Obserwujący mogą dotrzeć do Twojego profilu właśnie dlatego, że w przystępny sposób pokazujesz nowości książkowe, inspirujące DYI lub niemal zapomniane dziś gry karciane. Jeszcze pół roku temu nie zyskałyby takiego poklasku. Teraz są na topie.

2. Weź udział w challenge’u

Gdy całkiem nie masz pomysłu na to, co chcesz zrobić wykorzystaj popularną ideę. Jedną z nich są wyzwania. Ktoś wrzuca hasztag z wyzwaniem i oznacza kolejnych użytkowników, którzy są nominowani do zabawy. Weź w nim udział, a potem oznacz znajomych. Tego typu filmiki stają się popularne i ludzie chętnie biorą w nich udział nie tylko na TikToku, ale też na Instagramie czy YouTubie. Możesz też samemu wymyślić wyzwanie hasztagowe. Jeśli nie będzie trudne do wykonania, więcej osób chętnie weźmie w nim udział. Kto wie, może Twoje wyzwanie będzie nowym Ice Bucket Challenge lub #Hot16Challange?

3. Lip Sync zawsze na czasie

Kolejnym pomysłem, który można wykorzystać do prowadzenia swojego profilu, jest nagrywanie tiktoków z lip sync, czyli wideo z synchronizacją ruchu warg. Można podłożyć mimikę pod sceny z filmów i seriali lub samemu przebrać się za jedną z występujących w nich osób, a potem ruszając ustami odegrać całą scenkę. Szczególnie lubiany jest lip sync piosenek. Wystarczy znaleźć hit, który znają wszyscy, ale na TikToku jeszcze się zbyt często nie pojawiał i zrobić do niego lip sync. Sukces gwarantowany.

4. Wystąp ze swoim pupilem

Większość osób wchodzi na TikToka, aby poprawić sobie humor. Na chandrę, codzienny stres i smutki nie ma nic lepszego niż filmiki ze słodkimi i śmiesznymi zwierzakami. Masz w domu pupila? Pokaż go światu. Możesz pokazać jak słodko śpi, lub jak się zachowuje, gdy wychodzisz z nim na spacer czy się bawisz. Możesz się pochwalić, jeśli zna jakieś triki. Uchwyć wszystkie urocze chwile i podziel się nimi. A co jak nie masz zwierzaka, z którym możesz pozować? Nie martw się. Jest wiele innych sposobów, aby przyciągnąć oglądających.

5. Zrób coś w duecie

Masz znajomych, którzy chętnie korzystają z aplikacji? Nagrajcie coś razem. Teraz to zupełnie proste, bo TikTok pozwala na nagranie duetu z dwóch urządzeń jednocześnie. Tematem takiego tiktoka może być wspomniany wyżej lip sync sceny filmowej. Możecie stworzyć teatr lub zaśpiewać piosenkę. Dubeltowa zabawa, jeśli masz bardziej popularnych znajomych, wtedy możesz liczyć, że część sławy spadnie na Ciebie.