WordPress to świetny CMS dla każdego projektu. Jest jak czysta kartka, którą możemy sami zapełnić. Wystarczy pobrać odpowiednie wtyczki WordPress, aby taką czystą stronę internetową zmienić w sklep online, profesjonalną stronę firmową czy po prostu blog. Warto wiedzieć, że część pluginów jest dostępna za darmo. Choć można wykorzystać również płatne wtyczki lub elementy kodu wykonane na indywidualne zamówienie. Jak stworzyć świetną stronę na WordPressie z wykorzystaniem wtyczek? Warto zacząć od podstawowych narzędzi.
WP fastest cache — wtyczka do zmiany szybkości ładowania się strony
Funkcjonalność Twojej strony oraz jej dopasowanie do oczekiwań odbiorców jest najważniejsze. CMS WordPress oferuje możliwość zbudowania firmowej strony, bloga, jak i prężnie działającego sklepu internetowego. Możemy stworzyć rozbudowaną stronę, która będzie przyciągać wiele osób. A co jeśli nagle zauważysz, że choć sporo osób na nią wchodzi, to równie szybko ją opuszcza? Może to oznaczać, że potrzebne jest wdrożenie zmian nad szybkością ładowania strony i jej zawartości.
W standardzie WordPress nie oferuje żadnego systemu cache, dlatego trzeba skorzystać choćby ze wtyczki WP cache, dzięki tej wtyczce można przyspieszyć działanie strony. Cache, czyli pamięć podręczna, pozwala na zmniejszenie zużycia zasobów strony i niezaśmiecanie jej danymi. Używając wtyczki WP fastest cache, możemy po pierwsze przyspieszyć wczytywanie się strony, a po drugie zmniejszyć zużywanie zasobów serwera. Można więc powiedzieć, że wtyczka umożliwia zarządzanie informacjami, które nie zawsze są nam potrzebne i z powodzeniem można je usuwać na bieżąco.
Dlaczego szybkość ładowania się strony jest ważna? Badania udowodniły, że aż 80% użytkowników wyjdzie ze strony, jeśli nie załaduje się ona w 3 sekundy. Internauci są niecierpliwi. Wiele osób korzysta z internetu, ponieważ chce szybko znaleźć jakąś informację. I właśnie te 3 sekundy oznacza dla większości z nich „szybko”. Dlatego użytkownicy wychodzą z Twojej strony internetowej. Jeśli poprawisz jej podstawowe funkcje, poprawisz też ruch na stronie.
Najlepsze wtyczki do WordPressa dla SEO
Każda strona wymaga pozycjonowania i optymalizacji, jeśli ma wyświetlać się w czołowych wynikach wyszukiwania w Google. W tym także może pomóc odpowiednia wtyczka do WordPressa. SEO na naszej stronie może być prowadzone w różny sposób. Jednak nie da się zaprzeczyć, że wtyczki SEO dla WordPressa to must, jeśli korzystasz z tego systemu CMS. Dzięki nim można nie tylko zarządzać treścią, ale też zadbać o jej wysoki poziom i ułatwić sobie pozycjonowanie witryny.
Czy istnieją all in one SEO wtyczki dla Twojej witryny? Oczywiście, że masz do wyboru różne przydatne wtyczki WordPress, które sprawią, że pozycjonowanie i optymalizacja będą ułatwione. Najpopularniejsza jest Yoast SEO, ponieważ pozwala na zoptymalizowanie strony na wysokim poziomie. Dzięki niej można w łatwy sposób skonfigurować tytuły i meta tagi dla wszystkich stron w WordPressie, utworzyć i sprawdzić pliki sitemap czy nawet zdefiniować sposób tworzenia adresów URL.
Z łatwością można też połączyć stronę z profilami w social media np. Twitter, Instagram czy Facebook fan page. Pozycjonowanie w wyszukiwarce nic nie da, jeśli strona nie będzie zoptymalizowana. A w tym pomaga właśnie wtyczka Yoast SEO. Jest to kolejna wtyczka, która ułatwia specjaliście SEO pracę nad podniesieniem pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Ta wtyczka posiada szerokie zastosowanie.
Kolejną z wtyczek, które wspomagają działanie SEO, jest Schema.org. Ta wtyczka umożliwia dodawanie informacji w SERP (Search Engine Results Page). Schema WordPress obsługuje dane strukturalne i schematy między innymi dla: produktów, artykułów, video, wydarzeń czy nawet przepisów. Ta wtyczka ma wskazać wyszukiwarce Google i jej robotom indeksującym, czego dotyczą dane strukturalne umieszczone na naszej stronie WordPress. Każdej stronie będzie potrzebna wtyczka do optymalizacji oraz wtyczki zapewniające bezpieczeństwo danych, które na stronie zostawiają jej użytkownicy.
W praktyce pozwala na wyświetlenie w wynikach wyszukiwania nie tylko linku czy nazwy produktu, ale też dokładną cenę, bieżącą ilość w magazynie, a nawet wymiary, jeśli takie są podane. Można zobaczyć zdjęcia, screeny czy przepisy z gwiazdkami. Rozszerzenie WordPress o nowe funkcje za pomocą wtyczek naprawdę będzie pomocne podczas tworzenia stron sprzedażowych.
Takie informacje mają informować wyszukiwarkę, co znajduje się na stronie, aby taka strona pojawiła się w wynikach na właściwe frazy. A większa trafność wyników zachęci odwiedzających do wejścia na stronę. Szacuje się, że korzystanie ze wtyczki typu schema poprawia współczynnik klikalności nawet o 30%!
Jednak w wersji darmowej można ją wykorzystać tylko dla blogów. Jeśli na stronie zamieszczamy inny typ treści, konieczne będzie wykupienie wersji premium. Potrzebujesz porady przy zakupie wersji premium, skontaktuj się z nami.
Wtyczki WordPress, które zapewnią Ci kontrolę nad przekierowaniami
Dodając tytuł wpisu czy podstronę można się pomylić, edytować go, a potem przez przypadek nadpisać adres url. A nawet użyć nie tego słowa kluczowego, które chcieliśmy. Zdarza się też, że roboty indeksujące pobiorą błędy adres strony, a potem pojawi się on np. w wynikach wyszukiwania w takiej postaci. Odbiorca kliknie taki adres i wyskoczy mu strona z błędem 404. Zniechęci się i opuści witrynę całkiem. Zwłaszcza jeśli masz WordPressa i chcesz korzystać z reklam Google Ads musisz pilnować w jaki sposób wtyczka pokazuje Twoją stronę robotom. Jeśli nie miałeś do czynienia z tego typu procesami, z chęcią Cię wesprzemy.
Oczywiście rozwiązaniem też są wtyczki do WordPressa, które będą kontrolować przekierowania poza .htaccess. Wtyczki typu redirect są najlepsze, ponieważ nie tylko przekierowują adres z błędnego na poprawny, ale i dzięki funkcji redirect tracker zbierają wszystkie strony pokazujące się jako 404 w listę.
Dzięki wtyczce redirection można nie tylko zapobiec takim błędom, ale i sprawdzać, czy przekierowanie zostało wykorzystane dla danego adresu url. Wtyczka ta sprawdza także automatycznie adresy url w edytowanych wpisach czy podstronach. A jeśli adres się zmieni, to automatycznie doda przekierowanie, które będzie prawidłowe. Wtyczka jest dostępna dla każdego rodzaju strony, dlatego warto z niej skorzystać.
Możesz zainstalować widget, który kontroluje wielkość plików na stronie
Najlepsze wtyczki WordPressa to te, które umożliwiają poprawę strony, bz zbytniej ingerencji w jej zawartość. Optymalizacja strony internetowej polega też na optymalizacji obrazów, które się na niej pojawiają. Optymalizacja grafiki jest potrzebna nie tylko, aby zmniejszyć wagę strony i umożliwić szybsze załadowanie się treści, ale też pod pozycjonowanie. Chcąc pozycjonować stronę w wyszukiwarce Google, trzeba umożliwić samemu Google odczytanie informacji, które zidentyfikują, co znajduje się na opublikowanym obrazku. Tak naprawdę nawet motyw WordPress wykorzystywany do budowy standardowej strony, może okazać się zbyt wielkim plikiem. Edytor powoli Ci go zmienić na inny, ale nadal musisz skorzystać z konfiguracji, która sprawi, że na każdym urządzeniu strona będzie wyświetlać się prawidłowo i szybko.
Optymalizacja jpg pod kątem dodawania odpowiednich nazw czy alt-tagów jest bardzo prosta. Wystarczy wtyczka SEO Friendly Images, która zadba o to, aby każdy dodany obraz był odpowiednio dla Google opisany. Przydatna jest też wtyczka Media File Renamer, która pozwala na zmianę nazwy obrazka w panelu WordPress, a do tego zaktualizuje wszystkie linki, które prowadzą do tego pliku.
W kontekście optymalizacji strony ważna jest też wielkość obrazów. Aby przyspieszyć ładowanie się strony, a jednocześnie nie musieć rezygnować z plików wysokiej jakości, warto skorzystać z wtyczki WordPress Smush. Działa ona automatycznie, kiedy dodajemy zdjęcie.
Wtyczki do WordPress mogą zdecydowanie usprawnić działanie całej strony, wspomóc prace nad SEO czy też zapewnić jej funkcjonalny wygląd. Podstawowy szablon jest dobrą bazą, aby zbudować świetnie działającą i atrakcyjną dla użytkowników stronę internetową. Wtyczki WordPress są najłatwiejszym sposobem na rozbudowę strony wedle naszych potrzeb.