Skip to main content

WordPress to świetny CMS dla każdego projektu. Jest jak czysta kartka, którą możemy sami zapełnić. Wystarczy pobrać odpowiednie wtyczki WordPress, aby taką czystą stronę internetową zmienić w sklep online, profesjonalną stronę firmową czy po prostu blog. Warto wiedzieć, że część pluginów jest dostępna za darmo. Jak stworzyć świetną stronę na WordPressie z wykorzystaniem wtyczek? Trzeba zacząć od tych podstawowych.

Strona musi ładować się szybko – WP fastest cache

W standardzie WordPress nie oferuje żadnego systemu cache, dlatego trzeba skorzystać choćby z wtyczki WP cache, która pomoże przyspieszyć działanie strony. Cache, czyli pamięć podręczna, pozwala na zmniejszenie zużycia zasobów strony i niezaśmiecanie jej danymi. Używając wtyczki WP fastest cache, możemy po pierwsze przyspieszyć wczytywanie się strony, a po drugie zmniejszyć zużywanie zasobów serwera.

Dlaczego szybkość ładowania się strony jest ważna? Badania udowodniły, że aż 80% użytkowników wyjdzie ze strony, jeśli nie załaduje się ona w 3 sekundy. Internauci są niecierpliwi. Wiele osób korzysta z internetu, ponieważ chce szybko znaleźć jakąś informację. I właśnie te 3 sekundy oznacza dla większości z nich „szybko”.

Wtyczki wykorzystywane do SEO

Każda strona wymaga pozycjonowania i optymalizacji, jeśli ma wyświetlać się w czołowych wynikach wyszukiwania w Google. W tym także może pomóc odpowiednia wtyczka do WordPressa.

Najpopularniejsza jest Yoast SEO, ponieważ pozwala na zoptymalizowanie strony na wysokim poziomie. Dzięki niej można w łatwy sposób skonfigurować tytuły i meta tagi dla wszystkich stron w WordPressie, utworzyć i sprawdzić pliki sitemap czy nawet zdefiniować sposób tworzenia adresów URL.

Z łatwością można też połączyć stronę z profilami w social media. Pozycjonowanie w wyszukiwarce nic nie da, jeśli strona nie będzie zoptymalizowana. A w tym pomaga właśnie wtyczka Yoast SEO.

Kolejną z wtyczek, które wspomagają działanie SEO, jest Schema.org. Ta wtyczka umożliwia dodawanie informacji w SERP (Search Engine Results Page). Schema WordPress obsługuje dane strukturalne i schematy między innymi dla: produktów, artykułów, video, wydarzeń czy nawet przepisów. Ta wtyczka ma wskazać wyszukiwarce Google i jej robotom indeksującym, czego dotyczą dane strukturalne umieszczone na naszej stronie WordPress.

W praktyce pozwala na wyświetlenie w wynikach wyszukiwania nie tylko linku czy nazwy produktu, ale też dokładną cenę, bieżącą ilość w magazynie, a nawet wymiary, jeśli takie są podane. Można zobaczyć zdjęcia, screeny czy przepisy z gwiazdkami.

Takie informacje mają informować wyszukiwarkę, co znajduje się na stronie, aby taka strona pojawiła się w wynikach na właściwe frazy. A większa trafność wyników zachęci odwiedzających do wejścia na stronę. Szacuje się, że korzystanie z wtyczki typu schema poprawia współczynnik klikalności nawet o 30%!

Jednak w wersji darmowej można ją wykorzystać tylko dla blogów. Jeśli na stronie zamieszczamy inny typ treści, konieczne będzie wykupienie wersji premium. Potrzebujesz porady przy zakupie wersji premium, skontaktuj się z nami.

Podstawowe wtyczki do WordPressa – dlaczego niemal zawsze trzeba je zainstalować?

Uniknij błędów przekierowania

Dodając tytuł wpisu czy podstronę można się pomylić, edytować go, a potem przez przypadek nadpisać adres url. Zdarza się też, że roboty indeksujące pobiorą błędy adres strony, a potem pojawi się on np. w wynikach wyszukiwania w takiej postaci. Odbiorca kliknie taki adres i wyskoczy mu strona z błędem 404. Zniechęci się i opuści witrynę całkiem. Jeśli nie miałeś do czynienia z tego typu procesami, z chęcią Cię wesprzemy.

Oczywiście rozwiązaniem też są wtyczki do WordPressa, które będą kontrolować przekierowania poza .htaccess. Wtyczki typu redirect są najlepsze, ponieważ nie tylko przekierowują adres z błędnego na poprawny, ale i dzięki funkcji redirect tracker zbierają wszystkie strony pokazujące się jako 404 w listę.

Dzięki wtyczce redirection można nie tylko zapobiec takim błędom, ale i sprawdzać, czy przekierowanie zostało wykorzystane dla danego adresu url. Wtyczka ta sprawdza także automatycznie adresy url w edytowanych wpisach czy podstronach. A jeśli adres się zmieni, to automatycznie doda przekierowanie, które będzie prawidłowe.

Optymalizacja grafik za pomocą wtyczek WP

Optymalizacja strony internetowej polega też na optymalizacji obrazów, które się na niej pojawiają. Optymalizacja grafiki jest potrzebna nie tylko, aby zmniejszyć wagę strony i umożliwić szybsze załadowanie się treści, ale też pod pozycjonowanie. Chcąc pozycjonować stronę w wyszukiwarce Google, trzeba umożliwić samemu Google odczytanie informacji, które zidentyfikują, co znajduje się na opublikowanym obrazku.

Optymalizacja jpg pod kątem dodawania odpowiednich nazw czy alt-tagów jest bardzo prosta. Wystarczy wtyczka SEO Friendly Images, która zadba o to, aby każdy dodany obraz był odpowiednio dla Google opisany. Przydatna jest też wtyczka Media File Renamer, która pozwala na zmianę nazwy obrazka w panelu WordPress, a do tego zaktualizuje wszystkie linki, które prowadzą do tego pliku.

W kontekście optymalizacji strony ważna jest też wielkość obrazów. Aby przyspieszyć ładowanie się strony, a jednocześnie nie musieć rezygnować z plików wysokiej jakości, warto skorzystać z wtyczki WordPress Smush. Działa ona automatycznie, kiedy dodajemy zdjęcie.

Wtyczki do WordPress mogą zdecydowanie usprawnić działanie całej strony, wspomóc prace nad SEO czy też zapewnić jej funkcjonalny wygląd. Podstawowy szablon jest dobrą bazą, aby zbudować świetnie działającą i atrakcyjną dla użytkowników stronę internetową. Wtyczki WordPress są najłatwiejszym sposobem na rozbudowę strony wedle naszych potrzeb.