Skip to main content

Marketing internetowy to także wykorzystywanie kampanii Google Adwords do promocji stron, produktów i usług. Wchodząc na stronę wyszukiwarki, po wpisaniu hasła od razu widzimy na szczytowych pozycjach właśnie reklamy AdWords. Z jednej strony kampania reklamowa to świetna forma promocji, a z drugiej także dobra metoda zwiększenia ruchu na stronie. Mimo rosnącej popularności nawet reklama na Facebooku nie przebiła jeszcze popularności Google Ads. Zniechęcające dla wielu osób są tylko koszty. Te jednak można zoptymalizować i obniżyć.

Rozliczanie kampanii na podstawie stawki CPC

Co to jest CPC? Jest to rozliczenie w formie Cost per Click, czyli reklamodawca płaci za każde kliknięcie odbiorcy w reklamę. Jest to jedna z najpopularniejszych form rozliczeń AdWords, ponieważ płaci się za rzeczywiste przejście na stronę reklamodawcy przez link sponsorowany. Jednak samo CPC dzieli się na:

  • Rzeczywiste CPC – które jest wypadkową maksymalnego CPC, wyników jakości i konkurencji. Jest to także najniższa stawka za kliknięcie emitowanej reklamy dla danej pozycji.
  • Średnie CPC – jest to po prostu średni koszt kliknięcia reklamy, biorąc pod uwagę budżet całej kampanii oraz limit kliknięć.
  • Maksymalne CPC – to najwyższy koszt jednego kliknięcia, a reklamodawca nigdy nie zapłaci za kliknięcie więcej, niż wynosi maksymalna stawka CPC.
  • Ulepszone CPC – to zmienne wysokości stawek. Wartościowe kliknięcia są droższe, a wejścia nieefektywne są tańsze. Stawka podnosi się maksymalnie o 30%.

W Google Adwords rozliczanym na podstawie Cost Per Click ważne są nie tylko stawki, limit budżetu przeznaczonego na reklamy, ale też wynik jakości i wpływ rozszerzeń, a także sama jej trafność. Te elementy wpływają na pozycję reklamy oraz czas jej wyświetlania. A co za tym idzie – także na koszty całej kampanii reklamowej. Ponadto ważny jest wybór słów kluczowych, bo i od nich zależy wycena kampanii. Nie można też zapominać, że w Google AdWords funkcjonuje system licytacji. Trzeba być lepszym od konkurencji, aby otrzymywać lepsze stawki i miejsca reklamowe. Jednak dzisiaj już nie jest to zależne tylko od budżetu na reklamy.

Licytacja konkurencji – nie tylko cena się liczy

Nie da się ukryć, że pozycjonowanie w Google jest popularne. Tak samo kampania reklamowa AdWords jest powszechnie wykorzystywana do marketingu internetowego, jak i w ramach pozycjonowania. Setki firm codziennie uruchamiają reklamy, a zatem konkurencja jest ogromna. I trzeba ją przelicytować, aby nasza reklama się pokazała jak najwyżej. To Google określa, czy reklama będzie wyświetlana oraz na jakiej pozycji. Odbywa się to na podstawie licytacji reklamodawców. Do czasu wprowadzenia Google AdRank (rankingu reklam) liczyła się tylko stawka, jaką maksymalnie chciał zapłacić reklamodawca za kampanię reklamową. Obecnie wylicytowana w ten sposób stawka to nie wszystko. Google AdRank to wskaźnik maksymalnego CPC mnożony przez wynik jakości. Oznacza to, że obecnie najważniejszy element umożliwiający przelicytowanie konkurencji to wynik jakości. Mając wyższą jakość, o wiele szybciej przebijemy oferty innych, niż grając samym budżetem. Chciałbyś dowiedzieć się jak licytować, skontaktuj się z nami. Co ma wpływ na stawkę CPC i jak możemy ją obniżyć?

Części składowe wyniku jakości

Wprowadzając hasło w wyszukiwarkę, nie tylko inicjuje się pojawienie wyników wyszukiwania, ale też działanie reklam AdWords. Linki sponsorowane wyświetlają się wraz z naturalnymi wynikami wyszukiwania. Jednak na to, czy nasza reklama zostanie wyświetlona, ma wpływ ranking reklamy, wyznaczany na podstawie nie tylko maksymalnej stawki za kliknięcie, ale też jakości słów kluczowych. Z kolei wynik jakości obliczany jest na podstawie:

  • trafności słów kluczowych,
  • dopasowania treści reklamy do słów kluczowych,
  • współczynnika klikalności,
  • adresu strony docelowej,
  • wyświetlanego adresu strony,
  • jakości strony docelowej.

Jak widać i strona internetowa, która jest reklamowa, i sama reklama muszą być dopracowane na najwyższym poziomie.

Jak obniżyć stawkę CPC?

Czasem wystarczy poprawić jeden szczegół, jak trafność strony docelowej w porównaniu do treści reklamy, aby uzyskać o wiele niższą stawkę CPC przy wyborze tych samych słów kluczowych. Warto też badać wyniki reklamy. Usunięcie słów, z których nie ma konwersji, też będzie wpływać na stawkę CPC. Z kolei, jeśli zwiększy się współczynnik klikalności, to także zmniejszy się koszt CPC. Nie masz czasu się tym zająć, z chęcią zrobimy to za Ciebie. Podsumowując, można powiedzieć, że zawsze trzeba podbijać wynik jakości. Żeby obniżyć stawkę CPC trzeba mieć jak najwyższy wynik jakości, czyli jak najlepiej dopasowaną reklamę do tego, czego będą po danych słowach szukać internauci. Dzięki temu sama reklama zajmie wyższą pozycję, ale przy niższej stawce za kliknięcie. Jednakże najbardziej popularne słowa kluczowe i frazy, na które jest największa konkurencja, wciąż będą wymagały dużego budżetu.