Skip to main content

Marketing internetowy to także wykorzystywanie kampanii Google Adwords do promocji stron, produktów i usług. Wchodząc na stronę wyszukiwarki, po wpisaniu hasła od razu widzimy na szczytowych pozycjach właśnie reklamy Ads. Z jednej strony kampania reklamowa to świetna forma promocji, a z drugiej także dobra metoda zwiększenia ruchu na stronie. Mimo rosnącej popularności nawet reklama Facebook Ads nie przebiła jeszcze popularności Google Ads. Zniechęcające dla wielu osób są tylko koszty. Te jednak można zoptymalizować i obniżyć. Jednym z najlepszych modeli rozliczeń jest płatność za kliknięcie w reklamę. Jak ustawić takie kampanie i mieć najlepsze zyski? 

Rozliczanie kampanii Google Ads na podstawie stawki CPC

Co to jest CPC? Jest to rozliczenie w formie Cost per Click, czyli reklamodawca płaci za każde kliknięcie odbiorcy w reklamę. Kwota, jak będzie do zapłaty np. za 100 kliknięć jest więc z góry wiadoma. A także płacimy, kiedy użytkownik faktycznie wykona wskazaną akcję. Jest to jedna z najpopularniejszych form rozliczeń AdWords, ponieważ płaci się za rzeczywiste przejście na stronę reklamodawcy przez link sponsorowany, a nie tylko za zobaczenie reklamy, z którego nic nie musi wyniknąć.

Jednak samo CPC dzieli się na: 

  • Rzeczywiste CPC – które jest wypadkową maksymalnego CPC, wyników jakości i konkurencji. Jest to także najniższa stawka za kliknięcie emitowanej reklamy dla danej pozycji. 
  • Średnie CPC – jest to po prostu średni koszt kliknięcia reklamy, biorąc pod uwagę budżet całej kampanii oraz limit kliknięć. 
  • Maksymalne CPC – to najwyższy koszt jednego kliknięcia, a reklamodawca nigdy nie zapłaci za kliknięcie więcej, niż wynosi maksymalna stawka CPC. 
  • Ulepszone CPC – to zmienne wysokości stawek. Wartościowe kliknięcia są droższe, a wejścia nieefektywne są tańsze. Stawka podnosi się maksymalnie o 30%. 

Korzystając z Cost Per Click w Google można ustawiać kampanie w różny sposób. Ważne są nie tylko stawki, limit budżetu przeznaczonego na reklamy, ale też wynik jakości i wpływ rozszerzeń, a także sama jej trafność. Ponadto ważny jest wybór fraz, bo i od nich zależy wycena kampanii. Te elementy wpływają na pozycję reklamy oraz czas jej wyświetlania. A co za tym idzie – także na koszty całej kampanii reklamowej. Możesz więc z powodzeniem ustalić maksymalną stawkę CPC dla całej kampanii i znać jej koszt od razu.

Nie można też zapominać, że w Google AdWords funkcjonuje system licytacji. Trzeba być lepszym od konkurencji, aby otrzymywać lepsze stawki i miejsca reklamowe. Jednak dzisiaj już nie jest to zależne tylko od budżetu na reklamy. A wyższa stawka Per Click w Google Ad ustalona przez nas również niekoniecznie pozwoli nam wygrać na aukcji.

Oczywiście można wykorzystać też modele Cost Per Lead czy CPM. Natomiast Pay Per Click będzie odpowiednim wyborem dla Twoich reklam, ponieważ tu płacisz już za wykonanie jednej, podstawowej akcji. Dlatego ten model rozliczeniowy jest tak często wybierany. Zdobywasz potencjalnego klienta, pokazaniem mu interesującej reklamy, a gdy zdecyduje się w nią kliknąć, płacisz za swoją reklamę. 

Licytacja konkurencji, czyli ranking reklamy na podstawie stawek CPC w Google Ads

Nie da się ukryć, że pozycjonowanie w Google jest popularne, ponieważ to największa wyszukiwarka. Tak samo kampania reklamowa AdWords jest powszechnie wykorzystywana do marketingu internetowego, jak i w ramach pozycjonowania, bo dostarczana jest przez właściciela Google. Jeśli zastanawiasz się co jest wyznacznikiem stawek CPC w Google Ads, możemy Ci podpowiedzieć, że sama popularność tego narzędzia. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, skontaktuj się z nami.

Setki firm codziennie uruchamiają reklamy, a zatem konkurencja jest ogromna. Reklamy internetowe muszą być wysokiej jakości, interesujące i zdobywać nowych klientów, którzy w nie klikną i przejdą na stronę, a tam dokonają już innej akcji. System Google Ads pozwala na rozliczanie reklamy internetowej w wyszukiwarce na podstawie CPC. Jednak skoro sama wyszukiwarka jest tak popularna, to i sam system też jest. Dlatego ustalanie stawek nie odbywa się tylko na podstawie wskaźników ekonomicznych. Trzeba też przelicytować konkurencję, aby nasza się pokazała jak najwyżej. To Google określa, czy będzie ona wyświetlana oraz na jakiej pozycji. Odbywa się to na podstawie licytacji reklamodawców. 

Do czasu wprowadzenia Google AdRank (rankingu reklam) liczyła się tylko najwyższa kwota, jaką maksymalnie chciał zapłacić reklamodawca za kampanię reklamową. Obecnie wylicytowana w ten sposób stawka to nie wszystko. Google AdRank to wskaźnik maksymalnego CPC mnożony przez wynik jakości. Oznacza to, że obecnie najważniejszy element umożliwiający przelicytowanie konkurencji to wynik jakości. Mając wyższą jakość, o wiele szybciej przebijemy oferty innych, niż grając samym budżetem. Chciałbyś dowiedzieć się jak licytować, skontaktuj się z nami. 

Co ma wpływ na stawkę CPC i jak możemy ją obliczyć?

Średni koszt kliknięcia zależy od wyniku jakości

Wprowadzając hasło w wyszukiwarkę, nie tylko inicjuje się pojawienie wyników wyszukiwania, ale też działanie reklam AdWords. Linki sponsorowane wyświetlają się wraz z naturalnymi wynikami wyszukiwania. Jednak na to, czy nasza zostanie wyświetlona, ma wpływ ranking reklamy, wyznaczany na podstawie nie tylko maksymalnej stawki, jaką reklamodawca płaci za kliknięcie, ale też jakości słów kluczowych. Dlatego per click w Google Ads dla różnych grup reklam, może być odmienne.

Jak obliczany jest wynik jakościowy? Do tego celu brane są pod uwagę: 

  • trafności fraz, 
  • dopasowania treści reklamy do frazy, 
  • współczynnika klikalności, 
  • adresu strony docelowej, 
  • wyświetlanego adresu strony, 
  • jakości strony docelowej. 

Jak widać i strona internetowa, która jest reklamowa, i sam link sponsorowany, muszą być dopracowane na najwyższym poziomie. A kwota, jaką zgadzasz się zapłacić, może być niższa, jeśli bardziej dopracujesz sam dobór fraz. Ponadto starannie wybierając słowa, wyświetlenie Twojej reklamy będzie bardziej efektywne. Będziesz mieć więcej kliknięć w ramach kampanii, a co za tym idzie więcej klientów. Od jakości Twojej reklamy, zależy nie tylko koszt naciśnięcia w reklamę, jaki poniesiesz, ale też współczynnik efektywności reklamy, czyli Twój zysk z inwestycji. 

Jak obniżyć koszt rozliczeń CPC? Nie płać za maksymalny koszt kliknięcia

Kwota do zapłaty, może być wysoka. Jednak są też osoby, które mają bardzo ograniczony budżet dzienny, a i tak wyciągają z niego pojedyncze kliknięcie w reklamę, które skutkuje np. dokonaniem zakupu w sklepie internetowym. Nikt nie kliknie twojej reklamy, jeśli nie będzie interesująca. A może być też inaczej. Koszt kampanii wynosi naprawdę dużo i nawet wyświetlenia rozliczane w modelu CPC wydają się być zbyt drogie. Od wyświetlania reklam naprawdę dużo zależy. 

Czasem wystarczy poprawić jeden szczegół, jak trafność strony docelowej w porównaniu do treści reklamy, aby uzyskać o wiele niższą stawkę CPC przy wyborze tych samych słów kluczowych. Poprawienie pozycji na stronie wyników wyszukiwania jest możliwe. Jak również obniżenie stawek reklamowych PPC. Kwota, jaką płacisz za kliknięcie naprawdę nie musi być wysoka. Z powodzeniem można CPC w systemie dopasować do Twojego budżetu. A nawet ustalić stawkę CPC dla całej grupy, w taki sposób, aby stanowiła koszt minimalny. Maksymalna stawka za kliknięcia, nie musi być tą, którą Ty zapłacisz. Ustalony maks może naprawdę być znacznie niższy.  

Wartość CPC powinna określać Twój budżet reklamowy

Definicja marketingu internetowego jasno mówi, że do promowania firmy, produktu, usługi czy strony, potrzebne są różne narzędzia. Aby je mądrze wykorzystać trzeba znać swój budżet. Koniecznie trzeba badań wyniki reklamy i elastycznie zarządzać elementami, które służą korzystnie, ale też zdecydować się na cięcia, gdy coś nie przynosi oczekiwanych zysków. Usunięcie słów, z których nie ma konwersji, też będzie wpływać na stawkę CPC. Z kolei, jeśli zwiększy się współczynnik klikalności, to także zmniejszy się koszt CPC. Nie masz czasu się tym zająć, z chęcią zrobimy to za Ciebie. 

Podsumowując, można powiedzieć, że zawsze trzeba podbijać wynik jakości. Żeby obniżyć stawkę CPC trzeba mieć jak najwyższy wynik jakości, czyli jak najlepiej dopasowaną reklamę do tego, czego będą po danych słowach szukać internauci. Dzięki temu zajmie wyższą pozycję, ale przy niższej stawce za kliknięcie. Jednakże najbardziej popularne słowa kluczowe i frazy, na które jest największa konkurencja, wciąż będą wymagały dużego budżetu. Jednak da się zoptymalizować koszt kliknięcia tak, aby wciąż jej emisja była bardzo opłacalna.