Skip to main content

Obecnie reklamy atakują nas z każdej strony. Nawet w wynikach wyszukiwania pojawia się od razu opcja dokonania zakupu, przez co trudno jest się wyróżnić na tle marek o podobnym profilu. Jedną z metod zaangażowania odbiorców jest storytelling, który zachęca do zakupu produktów lub usług za pomocą przemawiających do wyobraźni historii. Taka historia pozwala przekazać odbiorcom call to action, ale w wyjątkowo ciekawej formie. Zwłaszcza storytelling w formie materiałów video jest marketingowym strzałem w dziesiątkę. Czym jest storytelling i jak go wykorzystać?

Czym jest storytelling?

Sztuka opowiadania zawsze opiera się na dotarciu do odbiorców, zaangażowaniu ich w opowiadaną historię, a nawet zachęceniu do podjęcia konkretnej akcji. Można powiedzieć, że storytelling to sztuka snucia opowieści dla konkretnego grona odbiorców Twojej marki. Choć nie ma jednej i sprecyzowanej definicji, a tym bardziej jednej metody wykorzystania storytellingu w marketingu, to narracja jest powszechnie wykorzystywanym elementem w content marketingu.

Zamiast tworzyć prostą reklamę przedstawiającą markę, można opowiedzieć o niej w angażujący dla słuchaczy sposób. Dobra historia musi być jednak oparta na informacjach zarówno o firmie, jak i o jej odbiorcach. Nie chodzi tu o opowiedzenie historii danej marki, ale o prowadzenie powieści w taki sposób, aby potencjalni klienci zapamiętali przekaz i uznali go za ciekawy, a nawet na tyle interesujący, aby był tematem do rozmów. Skuteczny storytelling to nie są suche fakty, choć mogą one być bazą do wykreowania opowieści o marce. Marketing narracyjny nie jest jawną reklamą, chociaż może zawierać przekaz reklamowy spowity w ciekawą opowieść o biznesie, produkcie albo oferowanej usłudze.

Dobra opowieść nie musi być przekazywana tylko w formie historyjki, może być świetnym materiałem na video content, na post wrzucony w social media czy przekazać wezwanie do działania na firmowej stronie. Może mieć przeróżne formy, które będą angażować odbiorców.

Udane przykłady storytellingu

Wiele koncepcji storytellingu bazuje na kreowaniu nowych postaci, które przedstawiają firmę i jej odbiorców. Przy czym sam marketing narracyjny musi być autentyczny. Wymyślone postacie nie mogą wprowadzać w błąd, a jedynie mieć motyw przedstawiany wokół produktu czy usługi.

Co można wymienić jako świetny przykład wykorzystania storytellingu? Jednym z najlepszych przykładów video storytellingu jest świąteczna reklama Coca-Cola. Nawiązuje do okresu, który jest radosny, przedstawia wartości rodzinne i jednocześnie pokazuje produkt. Ta reklama od wielu lat jest wspominana z sentymentem i wyczekiwana, aż znowu pojawi się w telewizji. Innym przykładem jest seria reklam Danio i Mały Głód. Ta postać na dobre wpisała się już w wizerunek marki, a kiedy zrezygnowano z tych reklam, odbiorcy byli, można nawet powiedzieć, zawiedzeni. Już nie wspominając o tym, że kiedy marka przeszła rebranding opakowań, odbiorcy ponownie nie byli zadowoleni.

Innymi postaciami z reklam, które świetnie pamiętamy, są Serce i Rozum. Jest to przykład na to, jak storytelling w HR może dobrze już znaną firmę z ogromną bazą klientów jeszcze lepiej wypromować. Wykorzystanie brand hero, który identyfikuje się z konkretną marką, pozwala klientom ją zapamiętać. A co za tym idzie można wykorzystać tego rodzaju storytelling do kreowania wizerunku marki w oczach jej odbiorców.

W niektórych przypadkach wizerunek marki za pomocą przemawiających bohaterów lub nawet gdy pojawia się w nich antybohater jest tak mocno utrwalony, że nawet gdy firma przestanie istnieć albo przejdzie rebranding, my nadal wspominamy o tych kampaniach.

Wśród marek, które budują więź z klientem za pośrednictwem własnych kampanii storytellingowych, można wymienić wiele firm. Nawet kampania piwa Tyskie czy Żubra są świetnym przykładem reklam, które miały zabawne historie, ale jednocześnie generowały konwersję. Nawet Berlinka, wydawać by się mogło zwykły produkt spożywczy, stworzyła historię wokół swojej marki. Choć takie kampanie wymagają kreatywności i używania konkretnych słów, mogą w ramach spójnej historii zachęcić klientów do dokonania zakupów.

Marketing narracyjny w formie video – nowy trend, który warto wykorzystać

Wspomniane wyżej kampanie były realizowane między innymi w formie video. Obecnie sam video content jest silnym trendem w content marketingu, co widać choćby po tym, jak wielu użytkowników ma aplikacje umożliwiające wstawianie i oglądanie filmików video. Opowiadanie unikalnych historii o markach nie musi być realizowane tylko w formie reklam telewizyjnych. Do działań marketingowych trzeba włączyć również social media. Po prostu tam można znaleźć odbiorców z praktycznie każdej grupy docelowej.

A przecież w tworzeniu treści chodzi o to, aby odbiorcy mogli je zobaczyć, zapamiętać i wykonać pożądaną przez markę akcję. Kluczem do sukcesu jest zbudowanie strategii dla własnej firmy. Trzeba też jasno określić cele storytellingowe. Czy ta forma marketingu ma przybliżyć odbiorcom markę, czy może od razu ma sprzedawać?

Sam storytelling można podzielić na działania w różnych social mediach. Video content można serwować widzom za pomocą miniseriali albo serii o tej samej tematyce. Ciekawe będą też podcasty, których można słuchać, ale i video podcasty do obejrzenia. Coraz większą popularnością cieszą się też po prostu wstawiane krótkie filmiki jak TikToki, Instagram Reels i YouTube Shorts. Tu jako źródło materiału można wykorzystać gotowe szablony albo sprawdzić, co obecnie jest w trendach i wykorzystać to do swojego projektu. Albo wstawić autorskie filmy opracowane specjalnie dla naszej marki.

Tutaj przykładem ciekawego wykorzystania video contentu w storytellingu dla marki na TikToku jest Tarczyński. Cała kampania opiera się na prostej historii, w której główną rolę grają różne produkty marki. Reklama jest angażująca i zapada w pamięć. Nie jest też powtarzalna, ponieważ każdy miniodcinek pokazuje inną scenę historii. Jest to jednak świetny przykład realizacji video storytellingu do promowania nowych produktów marki, jak i zachęcenia odbiorców do zakupu.

Choć sam marketing narracyjny pojawia się często, to wciąż video storytelling w formie ciekawych podcastów czy odcinkowych serii jest niedoceniany. Wraz z tendencją wzrostową samego video contentu warto wykorzystać również video storytelling do wzmocnienia pozycji na rynku swojej marki. Jest to obecnie jeden ze skuteczniejszych sposobów wykorzystywanych do komunikacji z odbiorcami, a co za tym idzie zachęceniu ich do podjęcia oczekiwanej przez nas akcji.