Dlaczego oglądamy krótkie video na TikToku? Albo przeglądamy Instagram Reels? Choć z pozoru może się nam wydawać, że jest to sposób na spędzenie wolnego czasu, obejrzenie krótkiej instrukcji, jak coś zrobić czy nauczenie się nowych rzeczy, to krótki video content daje nam więcej możliwości. Krótkie filmiki pozwalają nam się zaangażować w oglądanie, a co za tym idzie w ich przekaz. Za pośrednictwem video content marketingu można przekazać wiele. A przede wszystkim jest to jeden ze sposobów promocji marki i zdobywania nowych klientów. Dlaczego krótkie formy filmowe są tak istotne?
Krótkie formy wideo podbijają Internet
Na wstępie warto zauważyć, że TikTok czy Instagram to aplikacje, które oczywiście dostępne są też w formie strony internetowej, ale nadal ich obsługa jest łatwiejsza, gdy korzystamy ze smartfona. Z kolei YouTube największą popularnością cieszył się w formie desktop, ale i to się zmieniło.
Dlaczego krótkie formy video wygryzły nawet popularne filmiki dodawane na YouTube’a? Tutaj odpowiedź jest prosta. Coraz częściej korzystamy ze smartfonów i tabletów, a coraz rzadziej z tradycyjnych komputerów w czasie wolnym. Smartfon jest pod ręką. Niezależnie od tego, czy szukamy czegoś w Google, czy mamy chwilę wolnego i chcemy coś pooglądać, aby zleciał nam czas. Po prostu sięgamy po smartfona czy tablet, zamiast siadać do biurka z komputerem.
Statystyki mówią, że nawet 90% ruchu na witrynach internetowych generowanych jest ze smartfonów. Przykładowo dla YouTube’a jest to już 70% wyświetleń. Można więc powiedzieć, że korzystanie ze stron mobilnych lub aplikacji jest głównym powodem sukcesu krótkich form video.
Pionowy format video – to musisz wiedzieć
Czy format video jest istotny? Okazuje się, że tak. A przynajmniej dla użytkowników smartfonów. Oglądając krótkie treści, przeglądając feed na Instagramie czy korzystając z TikToka, mniej niż 10% odbiorców przekręca ekran smartfona do pozycji poziomej. Co to oznacza? Skoro używamy smartfonów w pionie, to i content video musi mieć taką formę i wyświetlać się w ten sposób.
Co ciekawe, nawet niektóre seriale nagrywane są w ten sposób! Web series, bo o nich mowa, to kilku-, kilkunastoodcinkowe seriale, których odcinki mają od 2 do 15 minut i są udostępnione w formacie pionowym. Oglądanie ich na komputerze nie będzie komfortowe, ale już na smartfonie nie wymaga żadnego wysiłku, nawet obracania ekranu do poziomu.
Na ten moment pionowe video przeznaczone jest dla użytkowników mobile. Wciąż korzystając z tradycyjnego YouTube’a, najlepiej sprawdzają się filmy dodawane w poziomie. Jednak TikTok czy Instagram Reels wymagają od nas contentu tworzonego pod użytkowników smartfonów i tabletów.
Musisz wykorzystać TikToka, Instagram Reels, YouTube Shorts w swoich działaniach marketingowych
Content marketing jest kluczowy, aby spośród odbiorców zyskać klientów. Marketing treści może być jednak prowadzony na różne sposoby. Z wykorzystaniem tradycyjnych postów na blogach, postów okraszonych krótkim tekstem i pięknym zdjęciem lub krótkich filmików video. I właśnie video content marketing jest obecnie najbardziej trendy, a co nawet ważniejsze jest to trend wzrostowy, co oznacza, że nie tylko w tym roku jest bardzo popularnym sposobem przekazywania treści, ale i w kolejnych latach będzie takim.
Jak korzystać z TikToka, Instagram Reels czy YouTube Shorts? Nawet osoby, które nie są przekonane do tych narzędzi, nie będę miały z tym problemu. Najważniejsze jest jednak, aby ustalić cel i strategię działania. Tworzenie filmów wymaga doświadczenia i wprawy, ale można korzystać też z gotowych szablonów udostępnianych przez aplikację i w ten sposób pokazać swoją markę.
Te aplikacje najczęściej kojarzone są z miejscem do spędzania czasu, gdy się nudzimy, chcemy odstresować czy po prostu znaleźć informacje w przystępnej formie. I właśnie dlatego warto z nich korzystać również do promowania biznesu. Krótkie filmy są bardziej przystępne w odbiorze. Dlatego jeśli mamy już firmowe konto na Instagramie, możemy dodawać nie tylko posty w tradycyjnej formie czy stories, ale i dodawać reels.
Czy warto założyć konto na TikToku? Choć z kolei ta aplikacja kojarzy nam się z luźniejszym i zabawnym contentem, warto pamiętać, że korzysta z niej obecnie 755 milionów ludzi na całym świecie. Jest to ogromna grupa odbiorców, do których można dotrzeć. Dlaczego by tego nie wykorzystać? Każda firma niezależnie od branży może się pokazać za pomocą video content marketingu. A dzięki temu z sukcesem zdobywać nowych klientów. Albo po prostu realizować inne założenia i ustalone cele.
Dlaczego krótka forma jest lepsza niż długa?
Przechodzenie z długich form video do krótkich ma podłoże nie tylko w zmianach technologicznych. Co prawda aplikacje powoli zastępują tradycyjne strony internetowe, ale zmiana dłuższych filmów na krótsze nie obejmuje tylko Internetu!
Do tradycyjnych mediów można zaliczyć telewizję. I tutaj widać, że proste i krótkie newsy są o wiele bardziej popularne niż długie reportaże. Nadawane spoty reklamowe również są krótkie. Nie tylko przez wzgląd na ich koszt, ale i zainteresowanie widzów.
Odbiorcy nie chcą lub nie mają czasu angażować się przez wiele godzin, a czasem nawet dłuższe formy ich nudzą albo męczą. A to oznacza, że choć początkowo się zaangażowali, ostatecznie nie zapamiętają, o czym był materiał filmowy, lub – co gorsza – nawet zapomną, że go widzieli.
Inaczej jest w wypadku krótkich filmików. Niektóre mają zaledwie 15 sekund, a są zapamiętywane, podawane dalej i używane jako temat do rozmów. Krótsze filmiki więcej osób obejrzy w całości. Można je łatwiej zapamiętać, bo zwykle skupiają się na jednym elemencie, np. pokazaniu produktu, recenzji marki, pięknych zdjęć z wyjazdu do Grecji z biurem podróży itd. Ich zaletą jest również możliwość stworzenia całego cyklu video contentu opartego na krótkich filmikach. Skoro jeden odcinek był krótki i treściwy, to i po kolejnych odbiorcy tego oczekują, a jeśli to dostaną, to chętnie obejrzą więcej odcinków.
Z punktu widzenia planowania strategii można też wyszczególnić jedną ważną zaletę krótkich form. Są tańsze w realizacji, a nawet mogą wymagać tylko chwili wolnego czasu i zerowych nakładów środków. Jeśli zajdzie potrzeba, można też zmienić ich koncepcję, a nawet cel ich publikacji czy grupę docelową, do której mają być kierowane.