Skip to main content

Content marketing jest obecnie filarem promowania każdej firmy. Jednak tworzenie angażujących kampanii już teraz jest wyzwaniem. Odbiorcy oczekują wiarygodnych treści, z którymi jednocześnie mogą się utożsamić lub po prostu zapamiętają je, bo ich zaciekawiły. Wszystkie działania muszą być nakierowane na odbiorcę, a jednocześnie zachęcać go do podjęcia akcji. Odpowiednio przemyślana kampania zapewni sukces każdej firmie. Już w 2022 roku można było zobaczyć, że część odbiorców preferuje content w formie video. Poczytne blogi straciły odbiorców na rzecz krótkich TikToków, a reklamy video przyciągały bardziej niż nawet najpiękniejszy baner. Czy video będzie i w tym roku dominującym trendem? Z pewnością.

Content marketing nastawiony na użytkowników

Trendy w content marketingu uzależnione są od reakcji odbiorców. Im lepsze wrażenia odbiorcy, tym większa szansa na podjęcie przez niego akcji, którą mu proponujemy. Dlatego tak ważne jest mierzenie wyników kampanii przez pryzmat wrażeń użytkowników związanych z treścią.

A na jaką treść pozytywnie reagują Twoi odbiorcy? Tutaj można powiedzieć, że każda firma na podstawie zebranych przez siebie informacji może przedstawić zakres treści, które były najlepiej przyjęte. Może konkretny post na blogu wzbudza duże zainteresowanie? A może to krótki filmik na TikToku ma miliony wyświetleń? Najważniejsze jest, aby ustalając schemat działania, bazować na tym, co przedstawi nas w rzetelny sposób, poda wiarygodne informacje i zaciekawi odbiorców.

Od lat powtarzane jest, że tworząc wysokiej jakości treści na potrzeby odbiorców, będziemy wynagrodzeni nie tylko napływem nowych klientów, ale i lepszymi pozycjami strony w wynikach wyszukiwania. Warto jednak pamiętać, że nie liczy się sam content, ale i forma jego podania.

I tu właśnie warto wykorzystać video content marketing. Materiały video cieszą się coraz większą popularnością. Zamiast czytać opisy produktów, można je zobaczyć w formie krótkiego video, w którym ktoś o nich opowiada. W ostatnim roku znacznie wzrosło zainteresowanie choćby aplikacją TikTok, która pozwala tworzyć i publikować krótkie treści video. Spada za to popularność postów na blogach czy postów w social mediach, które oparte są jedynie na słowach pisanych. Aby zaangażować odbiorcę, trzeba do niego dotrzeć w miejscu, w którym on jest obecny. Nawet jeśli oznacza to korzystanie z branżowego networkingu na TikToku, a nie tradycyjnego content marketingu bazującego na samym tekście.

Wychodząc naprzeciw trendom, w sposobach użytkowania Internetu zdobędziemy nowych odbiorców, jak i zacieśnimy więzi ze stałymi klientami. Potrzebna jest jednak świadomość, że content marketing i inne działania, które warto robić dla promocji własnego biznesu, muszą odpowiadać oczekiwaniom odbiorców.

Czy warto stosować video content marketing?

Nie da się ukryć, że video marketing jest obecnie przodującym trendem w content marketingu. Najlepsza strategia marketingowa to taka, która nastawiona jest na odbiorców. Jednak ważna jest też dywersyfikacja działań. Forma przekazu, aby była trafna, musi być dopasowana do grupy docelowej. Dlatego warto wykorzystać wszystkie możliwości, w tym strategię video, aby skutecznie promować swoją markę.

W 2022 roku najbardziej skutecznym formatem przedstawienia contentu była forma video. Czy to za pośrednictwem TikToka, YouTube’a, Instagrama czy nawet w formie tutoriali zamieszczonych bezpośrednio na firmowej stronie internetowej. Upatrywać w tym można wielu przyczyn. Jedną z nich jest bez wątpienia łatwy odbiór materiałów video. Nie trzeba czytać długich opisów czy szczegółowych artykułów, wystarczy obejrzeć krótki filmik video.

Dobry marketing internetowy musi wykorzystywać panujące trendy. A skuteczność video marketingu potwierdził już choćby zeszły rok. Za pośrednictwem filmów video można osiągnąć różne cele stawiane przez markę. Można edukować odbiorców, przedstawiać im nowe oferty, pokazywać, jak działa nasz produkt czy jak wygląda skorzystanie z naszej usługi. I przede wszystkim warto pamiętać, że video marketing generuje realne zyski.

Video marketing – trend wzrostowy 2023

Dane dotyczące skuteczności video marketingu publikowane są od lat. Zwłaszcza od roku 2019 marketerzy dostrzegli, że video to jedna z form, które mają tendencję wzrostową w angażowaniu widzów i wzbudzaniu zaufania do marki. Choć oczywiście wcześniej dostępne były reklamy w tej formie czy nawet różne filmiki na YouTubie, które skutecznie przyciągały odbiorców, były one jednocześnie tworem profesjonalnym. Profesjonalnie stworzone video promujące produkt lub usługę jest również świetnym pomysłem na promocję marki w sieci.

Jednak coraz mocniej zyskuje na popularności format krótkich filmików, kręconych po prostu podczas dnia pracy firmy, nagrywanych przez influencerów i zwykłe osoby, które po prostu skorzystały z usług albo zakupiły dany produkt. Tutaj warto zwrócić uwagę na content, który pojawia się choćby na TikToku czy w Instagram Reels. Dlaczego? Bo odbiorcy mogą się utożsamić z tymi filmikami. Nie są to zaplanowane co do sekundy wysokobudżetowe reklamy, a mimo wszystko mają tysiące, nawet miliony wyświetleń. Co przekłada się również na konwersje.

Udowadniają to statystyki. Szacuje się, że aż 86% firm używa video content marketingu. Z czego ponad 90% oceniło, że jest to skuteczna forma dotarcia do klientów. Skuteczny video content marketing może oznaczać dla każdej firmy lub strony coś innego. Twojej firmie może zależeć na konwersjach, a ktoś innych chce zwiększyć świadomość marki wśród konsumentów.

TikTok zyskuje na popularności — wykorzystaj go jako element strategii video

Dlaczego jednak mówimy, że ten format reklamowy czy platformy, które udostępniają video, mają trend wzrostowy? Można to wyjaśnić na przykładzie choćby TikToka, aplikacji stworzonej do przygody z video. W roku 2019 tej aplikacji przybyło 89% użytkowników, w 2020 roku zanotowała ona wzrost o 87% użytkowników, w 2021 roku wzrost był mniejszy, bo przybyło jedynie 21% użytkowników. Jednak napływ nowych osób, które chętnie oglądają content video, jest stały. Szacuje się, że obecnie z contentu video na tej aplikacji korzysta aż 750 milionów osób na całym świecie. Czy to nie jest świetne miejsce do promocji Twojego biznesu?

Obecnie TikTok dzięki swojej prostej formule, ale też udostępnianiu różnych rodzajów video znajduje się na 3. miejscu wśród innych mediów społecznościowych. I co ciekawe, publikowanie treści video w tej aplikacji wygryzło z rankingu Top 5 największych social mediów YouTube. Choć YouTube jest drugą najpowszechniejszą platformą do korzystania z tej formy promocji, to do swoich działań warto dołączyć również TikToka, Instagrama, a nawet Snapchata.

Czy działania video można zrealizować dla każdej branży/marki?

Video marketing świetnie sprawdzi się jako działanie content marketingowe dla każdej branży. Pomaga zdywersyfikować działania marketingowe i trafić do odpowiedniej grupy odbiorców. Nawet jeśli wydaje Ci się, że działasz w branży, w której nic nie można nagrać, wcale tak nie jest. Za pomocą video można choćby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, które padają w e-mailach czy na stronie. Możesz zadbać o pokazanie spójnego wizerunku firmy i produktów lub usług, a to przyniesie większą rozpoznawalność Twojej marce.

Proste formy przekazu, jak video, łatwiej kodują się w świadomości konsumentów. Content marketing musi wychodzić naprzeciw zmieniającym się trendom. Obecnie najbardziej obiecującym trendem jest korzystanie ze strategii video content. Każdy użytkownik Internetu, dzięki video zamieszczonemu na Facebooku czy na innej platformie online do tego przeznaczonej, może odnieść pożytek z obejrzenia takiego materiału.

Jak prowadzić skuteczną kampanię video marketingową? Do promocji biznesu w ten sposób trzeba przede wszystkim ustalić, jakie mamy cele, z jakich rodzajów video content marketingu chcemy korzystać i kto jest naszą grupą docelową. Content video daje szerokie możliwości, aby przedstawić Cię jako eksperta w danej dziedzinie albo po prostu wygenerować więcej konwersji i zapewnić zysk z prowadzonej działalności. Warto inwestować w nowe trendy, które mają potencjał sprzedażowy.